U okviru Aquafesta, trodnevnog događanja u Varaždinskim Toplicama, danas je organiziran i stručni skup pod nazivom „Termalni turizam jučer, danas, sutra“. Događanje su pokroviteljstvom podržali Ministarstvo turizma i sporta i Ministarstvo kulture i medija, a oržano je u organizaciji Turističke zajednice grada Varaždinske Toplice i Zavičajnog muzeja Varaždinske Toplice uz podršku Grada Varaždinske Toplice. Skupu su se odazvali predstavnici turističkih zajednica, Klastera zdravstvenog turizma te ostalih ustanova i institucija, a kroz program je vodio novinar Petar Štefanić.
O potencijalima i važnosti zdravstvenog turizma govorila je Ivana Kolar, savjetnica Uprave Tuheljskih toplica, Marcel Medak, direktor TZ-a Bjelovarsko Bilogorske županije, a svoje viđenje upravo Varaždinskih Toplica i njezinih kvaliteta podijelio je s prisutnima stručnjak iz Turske, Müfit Zeki Karagülle, profesor zdravstvene ekologije i hidroklimatologije. Prisutnima je termalni turizam Turske predstavila Ozge Ozturk koja dolazi iz Afyonkarahisara, glavnoga grada za termalni spa turizam Turske i članica EHTTA-e (European Historic Thermal Towns Association), dok se ravnatelj Specijalne bolnice, Denis Kovačić u VŽ Toplicama osvrnuo na skoro otvorenje Nacionalnog spinalnog centra, kao i na izazove s kojima se danas susreću specijalne bolnice.
Zdravstveni turizam kao priliku vidi Marcel Medak jer Bjelovarsko-bilogorska županija obiluje termalnim izvorima, a Bjelovar je prijavio na natječaj projekt izgradnje kupališnog kompleksa. Također, lječilišni gradovi su pokretači razvoja turizma, a osim zdravstvenog i wellness aspekta posjetitelje zanima i hrana, kultura te aktivnosti. Ivana Kolar naglasila je da sve više raste interes za personalizirane wellness programe te da se, primjerice u Sloveniji, 40 posto turizma odnosi na zdravstveni turizam. Svi govornici su istaknuli veliku važnost suradnje privatnog i državnog sektora, dok je Darija Tödtling iz HTZ-a spomenula da će se u sljedeće dvije godine provesti novo istraživanje o napretku i razvoju zdravstvenog turizma. Prema zadnjim podacima iz 2018. bio je najbrže rastuća grana s rastom od 15-20 posto godišnje, a pokazalo se i da turisti uključeni u usluge zdravstvenog turizma troše 20-30 posto više od prosječnog gosta.
Zdravstveni turizam važan dio hrvatskog turizma
Kategorija:
Objavljeno: