Završio Tour of Croatia: Pobjednik utrke poljski biciklist Maciej Paterski

Kategorija: Priopćenja
Objavljeno: pon, 27.04.2015 - 15:00
Tour of Croatia_Zagreb

Posljednjom petom etapom biciklističke utrke po Hrvatskoj, koja je u nedjelju vožena od Svetog Martina na Muri do Trga sv. Marka u Zagrebu, ukupne dužine 177 kilometara, završilo je i prvo izdanje Tour of Croatia. Sve nagrade koje je mogao osvojio je Maciej Paterski.

Osim dviju etapnih i ukupne pobjede (kockasta majica), za što mu je nagradu uručio ministar turizma Republike Hrvatske Darko Lorencin, odjenuo je Paterski još i plavu majicu za etapnog, odnosno bodovnog pobjednika, kao i zelenu za najboljeg brdaša. Od svih raspoloživih nagrada Paterski se nije mogao natjecati za onu koja je namijenjena najboljem mladom vozaču, a tu je nagradu osvojio 20-godišnjak iz talijanske reprezentacije Edward Rivasi. Više nego uvjerljivo, Paterskijeva poljska momčad CCC Sprandi uzela je i ekipni naslov pobjednika.

„Završnica današnje utrke bila je vrlo teška. Pred sam kraj, ostao sam s još samo trojicom vozača, osjetio da imam snage i uspio pobijediti. Zadovoljan sam jer ovo je moja najveća pobjeda na jednoj višednevnoj utrci. Osjećam da mi je Tour of Croatia dobro došao kao priprema za Giro. Bilo je ovo vrlo dobro organizirano natjecanje u prekrasnoj zemlji", rekao je odmah nakon utrke Paterski.

U generalnom redoslijedu Paterskom su za prvo mjesto kroz pet etapa trebala 22 sata, 5 minuta i 16 sekundi. Slovenac Primož Roglič iz Adria Mobila, završio je drugi s jednom minutom i jednom sekundom zaostatka. Treće je mjesto zauzeo kapetan CCC Sprandija Sylwester Szmyd.

Tour of Croatia održan je pod pokroviteljstvom Vlade Republike Hrvatske uz sponzorstvo Hrvatske turističke zajednice, Ministarstva turizma, Ministarstva zaštite okoliša i prirode te uz podršku sponzora kao što su HEP, Porsche Inter Auto, Fleet Rent a Car, GaGa Milano, Uniline – službena turistička agencija i partner smještaja, Jana voda s porukom, Jamnica pro sport, Vipnet te gradovi, općine i županije s pripadajućim TZ-ima na području kojih se odvijala utrka.

Tour of Croatia bio je idealna promocija hrvatskih prirodnih ljepota jer je utrka prolazila trasom dugačkom više od 900 kilometara duž jadranske obale, Istre i unutrašnjosti Hrvatske, uključujući nacionalne parkove Krka i Plitvice te tri parka prirode Biokovo, Velebit i Učka. Utrku je svakodnevno prenosio HTV, ali i više stranih televizija, poput Eurosporta, koji su sliku vrhunskih sportskih uzbuđenja i ljepota Hrvatske prenosili prema više od 15 milijuna gledatelja