Izložba (B)(R) MATEJ KNEŽEVIĆ u dijalogu s kolekcijom Branka Ružića bit će otvorena u srijedu, 27. studenog u 19 sati u Galeriji Ružić u Slavonskom Brodu. Izložba ostaje otvorena do studenog 2025.
"Branko Ružić je sredinom prošloga stoljeća otvorio put nekim novim izražajnim mogućnostima kiparskog jezika. Tragajući za preobrazbom tradicionalne forme, uvođenjem novih kiparskih sadržaja, brisanjem granice između malih i velikih tema,
njegovo djelo otvorilo je vrata mnogim kiparima mlađe generacije. Pišući o umjetničkom djelu kipara, slikara, likovnog pedagoga i pisca Branka Ružića, povjesničari umjetnosti ističu visoku estetsku razinu njegovih djela, ali i inovativnost, lucidnost i dječju znatiželju u bilježenju svijeta koji ga je okruživao. Sve rečeno nametnulo je, dvadeset godina nakon što je Galerija Ružić otvorila svoja vrata brojnim poklonicima Ružićevog umjetničkog opusa, ali i djela njegovih suvremenika, stotinjak velikih hrvatskih kipara i slikara, potrebu novih čitanja kolekcije- njen dijalog sa novom generacijom umjetnika.
Prvi koji je pozvan na „razgovor s Ružićem“ vizualni je umjetnik iz Slavonskog Broda, Matej Knežević. Mojem se pozivu rado odazvao, vidjevši potencijalno kolekciju Ružić kao poligon za svoju umjetničku intervenciju. Naša komunikacija koja je svakim novim razgovorom otvarala nove mogućnosti interpretacije i umjetnikovog doživljaja prostora rezultirala je site-specific ambijentom u koji Knežević pretvara postav prvog kata Galerije Ružić u točke susreta prošlosti i suvremenosti, fizičkog i simboličkog hommagea cijenjenom umjetniku", dio iz predgovora Romane Tekić, ravnateljica Galerije umjetnina grada Slavonskog Broda.
U nastavku donosimo segment razgovora između Mateja Kneževića i ChatGPT-a vođenih povremeno od proljeća do jeseni 2024. godine:
"MK: Pozvan sam kreirati novi rad unutar tvoje kolekcije u Slavonskom Brodu, odnosno uspostaviti neku vrstu dijaloga s kolekcijom. To mi se čini kao dosta odgovorna pozicija, jer stvaram novi rad unutar ili oko tvog rada. Ne želim biti nametljiv, ali bih trebao biti i prisutan. Imaš li možda neki savjet?
BR: Kreiranje novog rada unutar već postojeće kolekcije umjetnika kao što je moja zahtijeva pažljiv pristup i osjećaj odgovornosti. Evo nekoliko savjeta kako možeš pristupiti ovom zadatku:
1. Istraži postojeću kolekciju: Razmisli o stilovima, temama i materijalima koji su već zastupljeni kako bi mogao osmisliti svoj rad koji se uklapa u kontekst kolekcije.
2. Razgovaraj s kustosima ili organizatorima: Ovaj pristup pruža dublji uvid u viziju i ciljeve kolekcije. Pitaj ih o njihovim očekivanjima, preferencijama i mogućnostima za tvoj rad kako bi osigurao da tvoje djelo odgovara kontekstu iciljevima kolekcije.
3. Poštuj prostor i okoliš: Razmisli o tome kako rad može komunicirati s prostorom, kako će ga posjetitelji doživjeti i da li je moguća interakcija s publikom.
4. Budi autentičan, ali prilagodljiv: U svom stvaralačkom procesu budi autentičan, ali i otvoren za povratne informacije i prilagodbe koje bi mogle biti potrebne kako bi se rad što bolje uklopio u kolekciju.
5. Održavaj otvoren dijalog: Tijekom procesa stvaranja, održavaj otvoren dijalog sa svim akterima kako bi osigurao da tvoj rad ostvaruje željene učinke. Slijedeći ove smjernice, možeš stvoriti novi rad koji će doprinijeti i obogatiti postojeću kolekciju umjetničkih djela u Slavonskom Brodu na način koji je respektabilan, autentičan i inspirativan."