Naftalan je zemno mineralno ulje i već je davno prepoznat kao prirodni ljekoviti saveznik u očuvanju zdravlja i sprječavanju bolesti, a kao ljekovito sredstvo prvi puta se pojavio u istočnjačkoj medicini. Prve podatke o ljekovitosti zabilježio je još u 13. stoljeću, Marco Polo, a naftalan se u medicinske svrhe koristi već 600 do 700 godina. Naftenska nafta je nastala iz biološkog, organskog materijala taloženjem ostataka uginulih mikroorganizama točnije fitoplanktona, zooplanktona, bakterija, algi i viših kopnenih biljaka na dna mora ili jezera, gdje su bili prekriveni mineralnim česticama.
Naftalan je neprocjenjivo blago koje nam je ostavilo Panonsko more, a naftalanska terapija izuzetno je blagotvorna u liječenju kožnih, upalnih reumatskih bolesti, te bolesti zglobova i kralježnice, ali i u liječenju opeklina i rehabilitaciji nakon raznih operativnih zahvata.
Zbog otkrića naftalana i termomineralne vode u Ivanić-gradu, još 1989. godine otvoreno je lječilište Specijalna bolnica Naftalan, koja je danas vrlo poznata u Europi, pa i šire. Naftalan broji preko 20.000 liječenih pacijenata, a brojni su znanstveni radovi dokazali ljekovitost naftalana, ali i termomineralne vode, zbog čega je Ivanić-Grad jedinstvena destinacija zdravstvenog turizma. Naftalanska terapija izuzetno je blagotvorna u liječenju kožnih bolesti, prije svega psorijaze i neurodermitisa, upalnih reumatskih bolesti poput reumatoidnog i psorijatičnog artritisa te bolesti zglobova i kralježnice. Osobama s tim bolestima naftalanska terapija značajno poboljšava kvalitetu života.
Kompleks s tri unutarnja i jednim vanjskim bazenom, novom kuhinjom i restoranom, teretanom te multifunkcionalnom dvoranom obogatio je ponudu Specijalne bolnice Naftalan u Ivanić-Gradu. Škola plivanja za djecu, rekreativno plivanje, hidromasaža, vježbe u vodi, pilates i ostali fitnes programi na raspolaganju su kako pacijentima Naftalana tako i građanstvu. Bazeni su otvoreni za građanstvo od 7 do 21 sat.
“Zdravstveni turizam važna je karika u turizmu naše županije, a Naftalan zasigurno perjanica s obzirom na kapacitete, značajna ulaganja i tradiciju koju lječilište ima. Ključni društveni izazovi za razvoj zdravstvenog turizma su rast troškova EU zdravstvenog sustava, prevencija i novi oblici liječenja odnosno personalizirana medicina, demografske promjene kroz konstantno starenje stanovništva te potreba za zdravijim načinom života. Zagrebačka županija prepoznata je i kao destinacija zdravstvenog turizma koji u Europskoj uniji najbrže raste i smatra se visoko dohodovnom gospodarskom granom koja onda vertikalno veže i osnažuje i brojne druge segmente važne za ubrzani razvoj cijele regije,” ističe direktorica Turističke zajednice Zagrebačke županije Ivana Alilović.