'Kvarner Maritime Heritage' osvojio prvo mjesto na natječaju Europske mreže kulturnog turizma

TZŽ referenca: Primorsko-goranska
Objavljeno: pon, 24.10.2022 - 10:43
 Kvarner Maritime Heritage
TZ Primorsko-goranske
Primanje nagrade za projekt Kvarner Maritime Heritage

Europska komisija za turizam dodijelila je Turističkoj zajednici Primorsko-goranske županije prvo mjesto za projekt održivog turizma „Kvarner Maritime Heritage“ na natječaju Europske mreže kulturnog turizma (ECTN).

Time je brend Turističke zajednice Primorsko-goranske županije proglašen najboljim ovogodišnjim tematskim proizvodom održivog kulturnog turizma u Europi! Ovo nam je samo još jedna u nizu potvrda kako projekti i ideje Turističke zajednice Primorsko-goranske županije imaju prepoznatljivost u svijetu, potencijal i veliku turističku vrijednost, koju su u slučaju brenda „Kvarner Maritime Heritage“ prepoznali i priznali uvaženi europski stručnjaci iz domene kulturnog turizma.

Tijekom 15. Međunarodne konferencije za kulturni turizam Europe koja se održala u Krku, Turistička zajednice Primorsko-goranske županije održala je prezentaciju brenda „Kvarner Maritime Heritage“, kroz čiju su kandidaturu posebno istaknute aktivnosti na očuvanju bogate kvarnerske maritimne baštine kroz stvaranje novog turističkog proizvoda. Podsjetimo kako je kroz EU projekte Mala barka i Arca Adriatica od 2015. godine obnovljeno 16 tradicijskih kvarnerskih barki, svake godine se održava 5 velikih maritimnih manifestacija u Rijeci, Mošćeničkoj Dragi, Krku, Crikvenici i Nerezinama/Malom Lošinju, osmišljena su 24 itinerara pomorske baštine, osnovana su i izgrađena 4 interpretacijska centra pomorske baštine u Mošćeničkoj Dragi, Krku, Malinskoj i Malom Lošinju (loger Nerezinac) te je postavljeno 90 interpretacijskih ploča i oznaka diljem primorskih destinacija županije. Zahvaljujući njima posjetitelji i gosti upoznaju se s bogatom maritimnom baštinom regije i uz pomoć tih oznaka imaju mogućnost kreirati vlastitu turu sukladno lokaciji na kojoj se nalaze.

Nedavno je i „Umijeće gradnje i plovidbe tradicijskim barkama Kvarnera“ dobilo i status nematerijalnoga kulturnog dobra te je upisano u Registar kulturnih dobara Republike Hrvatske tj. na Listu zaštićenih kulturnih dobara. Njegovi nositelji su Pomorski i povijesni muzej Hrvatskog primorja Rijeka i Koordinacija udruga za očuvanje i revitalizaciju pomorske, ribarske i brodograđevne baštine Kvarnera i Istre. Tu je i Virtualni muzej pomorske baštine Jadrana, kao primjer digitalizacije maritimne baštine koji u svojoj bazi ima više od tisuću predmeta i objekata.