Vrbovec i građani Vrbovca iz svoje povijesti baštine plemstvo, gospodstvo i kulturu, ali i narodnu, seljačku tradiciju, koju čuvaju kao nematerijalnu kulturnu baštinu te je prenose s koljena na koljeno. Govor, priče, nošnja, način života, običaji, glazba, pa tako i tradicijska kuhinja, ovdje se slave i ostat će sačuvani za buduće naraštaje. Građani i seljaci Vrbovca i okolice, a osobito žene i udruge žena, posebno su ponosni na turističko-kulinarsku manifestaciju „Kaj su jeli naši stari“.
Sve je počelo krajem rujna 1981. kada je održana prva manifestacija „Kaj su jeli naši stari“. na inicijativu turističkih i ugostiteljskih djelatnika te Općinske konferencije za društveni položaj žena. Tada, prije 38 godina, bile su žive i aktivne domaćice koje su svoja znanja stjecale u Domaćinskoj školi u Lovrečina gradu, u kojem su od 1925. do 1940. godine časne sestre Družbe sestara milosrdnica vodile tu školu. Svake godine ovu desetomjesečnu školu je polazilo 15-ak djevojaka u dobi od 15 do 20 godina iz raznih krajeva sjeverozapadne Hrvatske.
Domaćinska škola ostavila je najveći trag upravo u vrbovečkim selima, poučivši žene naprednijim načinima pripreme tradicijskih jela. Prvih nekoliko godina manifestacija se izvodila isključivo kao natjecanje, a porastom posjetitelja tijekom godina obogaćivala se i sportskim, kulturnim te zabavnim sadržajem, a natjecateljski dio ostavljen je kao zabavni segment manifestacije. Manifestacija je iznjedrila pregršt tradicijskih recepata, međutim, u samim počecima jedno jelo posebno se istaknulo te redovno u natjecateljskom dijelu odnosilo prvu nagradu, a to je “Vrbovečka Pera”.
Osim što svake godine udruge pripremaju tematski određene gastronomske delicije, u tijeku trajanja manifestacije također sudjeluju i kulturno umjetnička društva, zajednice te ostale institucije koje svojim sudjelovanjem i kulturnim sadržajima obogaćuju kompletnu ponudu ove manifestacije a ujedno nas podsjećaju koliko povijesno bogatstvo baštini grad Vrbovec.
Ove godine vas pozivamo na 41. manifestaciju "Kaj su jeli naši stari", koja će se održati od 26. do 28. kolovoza, a sada vam otkrivamo i namirnicu manifestacije - „tikvanje“. Samo to i iskusne ruke. To su okusi našega kraja. Dođite i kušajte neka od najpoznatijih autohtonih jela hrvatske kuhinje, neka zaštićena nematerijalnim kulturnim dobrom u svojoj su osnovi jednostavna seljačka jela.
Vrbovečka pera - glavna zvijezda manifestacije „Kaj su jeli naši stari“
U Zagrebačkoj županiji ne manjka tradicionalnih slanih pita, a vrbovečka pera doista je posebna. Okrugla i raskošna, pripremala se za posebne prigode, najčešće od ostataka tijesta za kruh, koje bi se onda razvuklo i punilo smjesom od svježeg sira, vrhnja, kukuruznog brašna i jaja. Iako je pera jelo s dugom tradicijom, o njezinoj pripremi nema mnogo zapisa, no dovoljno je da se tajna već godinama uspješno prenosi s koljena na koljeno. Vrbovečka pera inače je glavna zvijezda manifestacije „Kaj su jeli naši stari“, a izvorna receptura je zaštićena.
Kušajte naše delicije, uvijek kvalitetnih domaćih sastojaka, ručne izrade koji su prava mjera ljubavi.
Iz Vrbovca se nitko neće vratiti gladan jer bliži se manifestacija „Kaj su jeli naši stari“
TZŽ referenca:
Objavljeno:
Manifestacija „Kaj su jeli naši stari“