Istra ima novi turistički proizvod. Ljepote pod morem postaju pravi hit

TZŽ referenca: Istarska
Objavljeno:
Istra snorkeling
Anton Unković
Snorklanje je promatranje podvodnoga svijeta, lagani sport prikladan za sve dobne skupine. Istarski poluotok ima izuzetno bogato podmorje

Turistička zajednica Istarske županije i primorske lokalne turističke zajednice naše regije implementirale su novi turistički proizvod koji će razveseliti sve ljubitelje morskog plavetnila jer odsad mogu otkrivati tajanstveni istarski podvodni svijet te pristupiti najsugestivnijim lokacijama i uživati u njihovoj ljepoti na nov način.

Radi se o 17 istarskih destinacija koje su pristupile projektu Istra Snorkeling. Njihova obala i prateće mikrolokacije protekle dvije godine pomno su istražene i sondirane, a zabilježene su i njihove geomorfološke karakteristike, dubine, flora i fauna, da bi na kraju bile odabrane one najživopisnije i pogodne za tzv. snorklanje. Riječ je o istraživanju podmorja i promatranja podvodnoga svijeta, laganoj aktivnosti, sportu prikladnom za sve dobne skupine. Istarski poluotok ima izuzetno bogato podmorje te je razvoj ovog vida ponude vrlo izgledan, uvjereni su u sustavu turističkih zajednica. Projekt ima višestruki turistički, ekonomski, ali i inkluzivni i održivi značaj.

„Razvoj Snorkeling proizvoda ima sve konotacije održivog turizma. Pored jačanje ekološke svijesti i to na zabavan način, putem „edutainmenta“, korisnicima - turistima ili stanovnicima Istre - omogućuje da iz prve ruke dožive ljepotu i raznolikost morskog ekosustava. Turisti tako razvijaju dublje razumijevanje za morski život i potrebu za njegovom zaštitom. Ova povećana ekološka svijest može dovesti do većeg osjećaja odgovornosti i podrške naporima za očuvanje. Pored toga, Snorkelingom se potiče edukacija i istraživanje. Omogućava se turistima da saznaju i nauče više o morskom životu, ekosustavima i pitanjima očuvanja okoliša. Putem vođenih obilazaka ili programa tumačenja posjetitelji mogu steći znanja o važnosti održivih praksi i prijetnjama s kojima se suočava morski okoliš. Aktivnosti snorkelinga također pružaju priliku istraživačima za proučavanje morskih ekosustava, praćenje bioraznolikosti i prikupljanje vrijednih podataka u svrhu očuvanja", kaže Denis Ivošević, direktor Turističke zajednice Istarske županije.

Kreiran je i poseban portal www.istra.com/snorkeling sa svim detaljnim informacijama o snorkelingu, pravilima ponašanja i mjerama opreza, kao i detaljne opise svih lokacija koje prate fascinantne podvodne fotografije.

Začetnica projekta koja je sudjelovala i u njegovoj implementaciji je Barbara Unković, vlasnica obrta Underwater afair iz Pule, strastveni ronilac već više od 30 godina. Sondirala je lokacije u istarskim destinacijama te predložila najzanimljivije, nacrtala karte podmorja i osmislila tekstove za sve. Za impresivne fotografije istarskoga podmorja zaslužan je profesionalni fotograf Anton Unković.

 

Istra snorkeling
TZ Istarske
Projekt će razveseliti sve ljubitelje morskog plavetnila, a ima višestruki turistički, ekonomski, te značaj za inkluzivnost i održivost