Za razdoblja turske vladavine kada je bio upravno i vojno sjedište kraja kojem su gravitirala 33 sela i zaselka, Cernik je bio sjedište sandžaka, jedne od najvećih i najznačajnijih turskih upravnih jedinica.
No, Cernik svoju slavu i spomen ponajprije duguje franjevačkom redu koji je tamo 1623. osnovao franjevačku župu. lz te župe franjevci su diljem Slavonije održavali katoličku vjeru nasuprot islamu koji je dominirao u Osmanskom Carstvu, a samim time i u zapadnoj Slavoniji. Turski putopisac Evlija Čeleb spominje da u samom Cerniku "ima dvadeset i jedna džamija".
Franjevački samostan počeo se graditi tek u prvim desetljećima u kojima je Cernik bio dio Habsburške Monarhije, naime, od 1728. do 1735. podiže se južno krilo samostana kao početak radova na samostanu i crkvi. Monumentalna crkva Sv. Petra sa sedam baroknih oltara završena je 1744.
U samostanu je 1757. započelo s radom filozofsko učilište u kojem su osnove pismenosti, znanja latinskog jezika i religije dobili gotovo svi začetnici slavonske kulture 18. stoljeća. Među njima i Matija Antun Relković najznačajniji autor hrvatskog prosvjetiteljstva.
Danas su vrata samostana otvorena posjetiteljima te tamo mogu vidjeti iznimno važnu povijesnu građu i upoznati se sa znamenitostima samostana.
Više doznajte ovdje.