Uoči Uskrsa se na Hvaru odvija procesija koja se zove "Za Križen" i traje neprekinuto već oko 500 godina. Procesija je posve "laička", ne vodi ju župnik ili svećenik nego križ, stoga je, uz Raspetoga, križonoša najčasnija osoba u procesiji.
Počevši u predvečerje Velikog četvrtka i nastavljajući kroz ranojutarnje sate Velikog petka, ta je procesija pučki pasionski oblik štovanja Isusove muke. Slavlje započinje na Veliki četvrtak misom koja se istodobno služi u šest župa: Jelsi, Pitvama, Vrisniku, Svirču, Vrbanju i Vrboskoj. Zatim slijedi procesija, koja do ranih jutarnjih sati Velikog petka prijeđe put dug 25 kilometara. Budući da svaka skupina hodočasnika polazi iz svoje crkve i kreće se u smjeru kazaljke na satu, skupine se nikad ne sretnu. Svaku skupinu predvodi na poseban način izabran križonoša, a toj jedinstvenoj tradiciji mogu se priključiti i posjetitelji otoka Hvara. U procesiji sudjeluju mnogi hodočasnici, djeca počinju sudjelovati u njoj već od svoje pete ili šeste godine, a stariji, koji ne mogu hodati, obično dočekuju procesije u svojoj crkvi: poljube križ, čestitaju križonoši, priključe se molitvi.
Uskršnja procesija 'Za križen', Hvar, 6. travnja
TZŽ referenca:
Objavljeno:
Svaku skupinu predvodi posebno odabrani križonoša, a toj jedinstvenoj tradiciji mogu se priključiti i posjetitelji otoka Hvara