Prepoznavši potencijale delikatesne biljke – morske šparoge, Turistička zajednica grada Nina je u suradnji s Klubom Gastronaut pokrenula projekt izgradnje gastronomskog brenda grada Nina. U njega se uključilo desetak ninskih ugostitelja uvrstivši delicije s morskim šparogama u svoju ponudu. Salicornia Europea ili morska šparoga je malo poznata rijetka delicija, a najbolje ju je probati tamo gdje i raste – u plićacima čistog mora na obalama Nina. Bere se ručno, a sezona joj je u svibnju i lipnju. To je biljka koja raste iz mora, iznad mora komprimira njegove okuse i obogaćuje ih vlastitima, a bogata je raznim mineralima, kalcijem, jodom, vitaminima A, B i C. Uz novootkrivenu morsku deliciju, gastronomsko brendiranje uključuje Cvijet soli kao posebnost Ninske solane, te još jednu posebnu mesnu deliciju, ninski šokol – jedinstvenu tradicijsku deliciju neponovljivog ukusa koja se uz ostale začine pravi s ninskom soli.
Trodnevna gastronomska šetnja Ninom, koja je uključivala gastronomiju i kulturne doživljaje, započela je u Pizzeriji Za kvarat ure. Turistički novinari iz Hrvatske, Slovenije, Slovačke, Srbije, BiH i Makedonije su, nakon upoznavanja kulturne baštine grada Nina u Muzeju ninskih starina, svoj delikatesni put nastavili u Konobi Branimir. Drugog dana ujutro gosti su mogli uživati u Gostionici Burela, nakon čega su krenuli u turističku šetnju povijesnim Ninom na koju ih je poveo turistički vodič kostimiran u pjesnika Petra Zoranića Ninjanina u pratnji vile iz romana Planine. Nakon razgledavanja grada, upoznali su se s proizvodnjom unutar Cromarisovog mrjestilišta riblje mlađi i turističkom ponudom Solane Nin. Poslije toga su ih dočekale delicije s morskim šparogama u Pizzeriji Pepperoni, a u popodnevnim satima stigli su u Konobu Sentimenti. Večerom ih je dočekalo osoblje Restorana Kruške i jabuke smještenom u ninskom turističkom biseru – Zaton Holiday Resortu. Treći dan domaćin im je bio Streed Food & BAR De Salt, gdje je delikatesna šetnja završena. Ugostitelji su pokazivali radost zbog novootkrivene gastronomske ponude morske šparoge, a novinari su otkrivali da se ova delicija sljubljuje s ribom, mesnim sastojcima i da nadopunjuje pizzu.
Partneri na projektu bili su Solana Nin na čijem području rastu morske šparoge, OPG Butić sa čuvenim pršutom, ekološkom janjetinom, vinima od starih sorti grožđa i prirodnim sokovima, zatim Kraljevski vinogradi čija je kvaliteta vina priznata u Hrvatskoj i međunarodno. Projekt su poduprli i Cromaris, čija riba iz mrjestilišta u Ninu osvaja međunarodna tržišta, te luksuzni Zaton Holiday Resort Nin. Osvojivši sudionike gastronomske šetnje Ninom, morska šparoga se pojavila kao iznenađenje na hrvatskoj gastronomskoj sceni pa će se vrlo brzo pojaviti kao novi motiv dolaska u najstariji hrvatski kraljevski grad Nin.