Regija Kvarner se posljednjih nekoliko godina vrlo uspješno razvija kao outdoor destinacija te je kao takva postala prepoznatljiva gostima koji svoj odmor provode na Kvarneru.
Razlog tome je s jedne strane, zasigurno trend rekreativnog bavljenja sportom (koji u nekim slučajevima graniči i s profesionalnim rezultatima), pomicanje fizičkih granica vlastitog tijela, izlaska iz „komforne zone svakodnevnog života“, a s druge strane infrastruktura, ljepote regije, blizina tržištima kojima gravitiramo, svijest o kvarnerskoj obali, otocima i gorju koja vlada među gostima.
Outdoor turizam danas je najbrže rastući segment turizma u svijetu te je globalni trend postao baviti se biciklizmom, pješačenjem ili trčanjem. Procjenjuje se da će udio putovanja u kojima je bicikl glavno prijevozno sredstvo rasti za više od 10 posto u idućih desetak godina, a prema informacijama Svjetske turističke organizacije (UNWTO), samo u Europi trenutno postoji više od 75 milijuna aktivnih biciklista.
Prateći trendove, Turistička zajednica Kvarnera već nekoliko godina radi na razvoju outdoor ponude, budući ponuda aktivnosti u prirodi postaje jedan od ključnih elemenata za izradu programa kojima se može produžiti turistička sezona. Uz Strateški plan razvoja turizma Kvarnera sa Strateškim i operativnim marketing planom 2016.-2020. godine koji definira sportski turizam i outdoor turizam kao važnu podgranu u daljnjem razvoju regije Kvarner, Turistička zajednica Kvarnera u suradnji s Primorsko-goranskom županijom izradila je Operativni plan za razvoj cikloturizma na Kvarneru do 2020. godine, koji je službeno i usvojen na Županijskoj skupštini PGŽ.