Putevima pračovjeka: Obiđite prelijepo Zagorje i otkrijte kako su živjeli neandertalci

TZŽ referenca: Krapinsko-zagorska
Objavljeno:
Putevima pračovjeka
Petra Bralić

Od svih mjesta pogodnih za život, sa svim svojim prednostima i nedostacima, neandertalci su odabrali špilju na Hušnjakovu brdu. Špilja je djelovala sigurno, prostrano i u nju se cijela jedna obitelj mogla skloniti od vremenskih nepogoda i drugih opasnosti koje su prijetile sa svih strana. Lovci su također bili zadovoljni zatečenim. Brežuljci su bili šumoviti, a šume nastanjene životinjama i bogate hranjivim bobicama.

Nekoliko stotina koraka dalje, i puno godina kasnije, podignut je Muzej krapinskih neandertalaca. Muzej svojim izgledom i proporcijama nalikuje krapinskoj polušpilji. S arhitektonskoga gledišta, građevina je prepuna simbolike pa se tako podno muzeja nalazi potok, koji iznova izvire ispred samog ulaza i koji predstavlja protok vremena. Prelaskom preko njega na velika se vrata ulazi u prošlost.

Kad ste već došli do mjesta gdje su pronađeni ostaci krapinskog pračovjeka, red je da se malo prošećete uokolo kako biste upoznali prostor u kojem su živjeli. Zato je tu kružna staza duga 2,5 kilometra koja povezuje tri važne lokacije i čini tematsku cjelinu - Muzej krapinskih neandertalaca i paleontološki spomenik prirode Hušnjakovo, obližnje jezero Dolac i ruševna kapela Sveta tri kralja. Staza je zamišljena kao mjesto za edukaciju i rekreaciju, a tijekom obilaska prolazi se kroz osam interpretacijskih točaka.

One će omogućiti da upoznate i iskusite svakodnevicu neandertalaca. Vidite ono što su oni vidjeli. Čujete ono što su oni slušali. Osjetite ono što su oni osjećali. 

Muzej Radbo

Prilikom posjeta Muzeju Radboa u Radoboju iz prve ruke možete saznati mnogo o arheološkoj i geološkoj povijesti Hrvatskog zagorja. Osobito će uživati mlađe generacije, koje će na arheološkim radionicama hrabro zakoračiti u svijet praljudi te na kreativan način naučiti mnogo o ljudima i oruđima iz tih davnih vremena. Osim s arheološkim otkrićima, djeca će se na geološkoj radionici upoznati sa stijenama i mineralima. Interaktivno i zanimljivo, idealno za istraživanje i razmišljanje.

Putevima orhideja

Kružna planinsko-poučna staza ''Putevima orhideja'', duga 14,8 kilometara, omogućuje posjetiteljima uživanje na svježem zraku, rekreaciju i otkrivanje zanimljivih mjesta i informacija o biljnom i životinjskom svijetu te fosilnom i rudnom bogatstvu. Staza se nalazi u općini Radoboju i podijeljena je na tri jednako zanimljive dionice - planinarsko-poučna staza, staza do Dedeka i Babice i orhidejsko-poučna staza. 

Natura 2000

Nakon uživanja na svježem zraku mogli biste posjetiti i Centar za prirodu Zagorje u Radoboju gdje ćete otkriti čudesan svijet biljaka i životinja zagorskog kraja te saznati što je ekološka mreža Natura 2000. Ta će posjeta oduševiti i djecu i odrasle jer će im omogućiti da u prirodi kroz edukativne radionice i terensku nastavu otkriju sve ljepote zagorske prirode.