Mediteranska prehrana upisana na Reprezentativnu listu svjetske nematerijalne baštine

Kategorija: Priopćenja
Objavljeno:
Istra - gastronomija
U periodu od 2. do 7. prosinca 2013. godine. u glavnom gradu Azerbajdžana, Bakuu, održava se   osmi sastanak UNESCO-ovog Međuvladinog odbora za nematerijalnu kulturnu baštinu.

Na jučerašnjoj sjednici potvrđeno je kako je multinacionalna kandidatura Španjolske, Cipra, Grčke, Italije, Maroka, Portugala i Hrvatske pod nazivom: Mediteranska prehrana (Mediterranean diet), upisana na Reprezentativnu listu svjetske nematerijalne kulturne baštine.
 
U rujnu 2008. godine zemlje Grčka, Italija, Maroko i Španjolska predale su zajedničku kandidaturu za upis mediteranske prehrane na Reprezentativnu listu nematerijalne kulturne baštine čovječanstva pod nazivom „Mediteranska prehrana“ (Mediterranean Diet) te je ona prihvaćena i upisana na Reprezentativnu listu 2010. godine.

U ljeto 2011. godine Španjolska je, kao koordinator četiriju zemalja, uputila službeni poziv hrvatskom povjerenstvu za UNESCO za pridruživanjem Republike Hrvatske zajedničkoj kandidaturi, a poziv je bio upućen i Cipru i Portugalu. Ministarstvo kulture je prihvatilo poziv za pridruživanjem te se u Upravi za zaštitu kulturne baštine, u suradnji sa stručnjacima Instituta za etnologiju i folkloristiku, a čije područje istraživanja i proučavanja jest i tradicijska prehrana, pripremila kandidatura. Uvrštenje Mediteranske prehrane na hrvatskom Jadranu na nacionalnu listu bio je uvjet za pridruživanjem Republike Hrvatske zajedničkoj kandidaturi.

Upisom Mediteranske prehrane na svjetske liste nematerijalne kulturne baštine Hrvatska je dodala  još jedno nematerijalno kulturno dobro na svoje liste te sada, uz preko 130 nematerijalnih kulturnih dobara upisanih u Registar kulturnih dobara Republike Hrvatske, ima 13 dobara upisanih na UNESCO-ovu Reprezentativnu listu nematerijalne baštine čovječanstva i 1 nematerijalno kulturno dobro na Listi ugrožene nematerijalne kulturne baštine kojoj je potrebna hitna zaštita.

Republika Hrvatska na samom je svjetskom vrhu po broju upisanih nematerijalnih kulturnih dobara na spomenutim svjetskim listama, a ovim upisom Hrvatska je postala  druga u Europi i peta u svijetu po broju upisanih elemenata na UNESCO-ovim popisima nematerijalne kulturne baštine.
Uvrštenje ovog kulturnog dobra na Reprezentativnu listu svakako znači potvrdu njegove vrijednosti i značaja, ne samo kao nacionalne već i kao dijela svjetske baštine.