Muzeji Hrvatskog zagorja već treću godinu zaredom provode muzejsko-edukativni program Na konju u Muzeje

TZŽ referenca: Krapinsko-zagorska
Objavljeno:
Muzeji Hrvatskog zagorja
Muzeji Hrvatskog zagorja
Završna svečanost programa održat će se 7. prosinca u Muzeju „Staro selo“ Kumrovec s početkom u 11 sati

Kasnu ćemo jesen i ove godine, u okviru muzejsko-edukativnog programa Na konju u Muzeje, obilježiti susretom s drvenim konjićima u Muzejima Hrvatskog zagorja.  

S obzirom na uspješnu provedbu programa prošlih dviju godina, muzejske pedagoginje i kustosice ustrojstvenih jedinica MHZ-a (Dvora Veliki Tabor, Galerije Antuna Augustinčića, Muzeja krapinskih neandertalaca, Muzeja seljačkih buna i Muzeja „Staro selo“ Kumrovec), za individualne posjetitelje, djecu i obitelji, ponovno su pripremile zabavna i poučna vikend druženja.  

Program će se održavati od 2. studenog do 7. prosinca tako da će prvih pet vikenda u tom razdoblju biti rezervirano za muzejsko-edukativne radionice u svim jedinicama MHZ-a (svaki će muzej pripremiti ukupno četiri radionice tijekom tih vikenda prema priloženom rasporedu), dok će posjetitelji u subotu, 7. prosinca, uživati u završnoj svečanosti u Muzeju „Staro selo“ Kumrovec. Zajednička tema programa je konj, kojim se, kroz radionice i muzejsko-edukativnu publikaciju, svaki od muzeja bavi na drugačiji način, pripadajućom podtemom. Tako će sudionici radionica u Dvoru Veliki Tabor naučiti nešto više o korištenju konja za prijevoz, s posebnim naglaskom na kočije, u Galeriji Antuna Augustinčića bavit će se konjima u umjetnosti, dok će u Muzeju krapinskih neandertalaca saznati o prošlosti i evoluciji konja. Muzej seljačkih buna ispričat će priču o vojnim konjima i vitezovima, a Muzej „Staro selo“ Kumrovec o konjima kao igračkama.  

Kako sudjelovati u programu? 

Nakon što ste odabrali koji ćete muzej prvi posjetiti i sudjelovati u njegovoj radionici, dolazak ćete najaviti e-mailom (e-mail adrese svih jedinica MHZ-a dostupne su na webu). Prilikom dolaska ćete na ulazu platiti 6 eura,* odnosno cijenu jedne radionice, što po djetetu/sudioniku uključuje: 

• drvenog konjića 
• rad na radionici (ovisno o temi pojedinog muzeja – bojanje, dopunjavanje, oblačenje 
konjića)** 
• muzejsko-edukativnu publikaciju programa s naljepnicama 
• pozivnicu za završnu svečanost na koju se dijete potpiše, skuplja žigove na svakoj od radionica koju posjeti, te ju koristi na završnoj svečanosti za izvlačenje glavne nagrade  
• mogućnost BESPLATNOG sudjelovanja na radionicama u svim drugim muzejima (dakle, ukupno je moguće sudjelovati na pet različitih radionica po cijeni jedne) 
• sudjelovanje u završnoj svečanosti 7. prosinca 2024. te izvlačenju za glavnu nagradu koju osigurava Centar Ritam s konjem iz Stubičkih Toplica. 

* Ulaznice za obilazak stalnih postava muzeja naplaćivat će se posebno. 
** Za svu djecu te obitelji koje su već sudjelovale u programu prošlih godina, svaki od muzeja pripremio je nove, dodatne sadržaje pa su svakako dobrodošli pridružiti nam se i sada! 

Završna svečanost u Muzeju „Staro selo“ Kumrovec

Završna svečanost programa održat će se 7. prosinca u Muzeju „Staro selo“ Kumrovec s početkom u 11 sati. Sva će djeca imati mogućnost sudjelovanja u bilo kojoj od pet radionica te se voziti u kočiji. Oko 12:30 očekuje se dolazak svetog Nikole i Krampusa, djeci će biti podijeljeni darovi te će se zapaliti druga adventska svijeća. U 13 sati izvući će se glavna nagrada te podijeliti dodatne nagrade djeci koja su bila na ukupno četiri ili pet radionica.  

Na završnoj svečanosti više se neće skupljati žigovi, već će sudionici potpisane pozivnice ubaciti u kutiju za izvlačenje nagrada u suvenirnici muzeja. Tu će kutiju sa sobom ponijeti sveti Nikola te će iz nje izvući glavnu nagradu. Važno je napomenuti da će se radionice Muzeja seljačkih buna (Samci 64, Gornja Stubica), koji je zbog obnove zatvoren za posjetitelje, prema rasporedu održavati u prostorima Dvora Veliki Tabor (Hum Košnički 1, Desinić).  

Sve dodatne informacije o programu moći ćete pronaći na njegovim Facebook i Instagram stranicama, društvenim mrežama i web stranici MHZ-a te društvenim mrežama i web stranicama svake od ustrojstvenih jedinica MHZ-a. Za promociju i razmjenu informacija ove su godine uveli i jednu novost – korištenje QR kodova putem aplikacije Qurko koja je dostupna za Apple i Android uređaje. Kodove ćete pronaći na  promotivnim materijalima, ali i u prostorima muzeja, te ćete njihovim skeniranjem iz aplikacije uvijek biti u toku s novostima vezanim za program.