Već više od dva desetljeća Trg tradicijskih obrta nezaobilazna je turistička atrakcija Varaždina. Njegovi korisnici prezentiraju pomalo zaboravljene vještine i čuvaju dugu i bogatu tradiciju varaždinskog obrtništva te promoviraju autohtone proizvode. Ovdje možete kupiti razne proizvode od meda, iskovati novčić za sreću, nabaviti različite uporabne predmete od keramike ili suvenire za uspomenu, obnoviti garderobu šeširom ili kapom, a od nedavno i cipelama, ali i torbama, novčanicima i narukvicama od kože zahvaljujući novom korisniku trga- obućaru Zoranu Vincekoviću koji se pridružio klobučaru, kovaču, pčelaru, keramičarki i suvenirnici. U prodajno-prezentacijskoj kućici u samom središtu Varaždina, nasuprot Uršulinske crkve, izlaže i prodaje svoje proizvode koje gotovo u potpunosti izrađuje ručno od prirodne kože, ali i prezentira postupak izrade cipela te tako turistima i svima zainteresiranima pokazuje koliko je stručnosti i preciznosti potrebno prilikom ručne izrade cipela. Ovaj jedinstveni prostor u centru grada, koji odiše duhom tradicije i obrtničkog umijeća, prije dvije godine bio je nominiran za najprestižnije priznanje u arhitekturi na europskoj razini- MIES VAN DER ROHE AWARD 2022.
Trg tradicijskih obrta otvoren je od travnja do listopada, a dopuste li vremenski uvjeti te po potrebi i u ostalim mjesecima. Radno vrijeme je od utorka do nedjelje, od 10 do 18 sati. Najatraktivnije je na trgu subotama prijepodne kada se od 10 do 12 sati održavaju radionice tradicijske kulture poput licitarstva, čipkarstva i izrade tradicijskog nakita uz glazbeno-scenski program.
Dodajmo kako su subotnja prijepodneva u prvom hrvatskom UNESCO-vom gradu glazbe i pravi glazbeni doživljaj zahvaljujući Turističkoj zajednici grada Varaždina koja je osmislila program glazbenih subota. Poseban ugođaj u staroj gradskoj jezgri stvara glazba s balkona palača, glazba iz glazbene kamperice na Korzu te glazbeno instrumentalni program na orguljama u varaždinskoj katedrali.